{ Новости Бизнеса } Все будет замечательно...
войти на сайт Бесплатно можно смотреть фильмы онлайн и не забудьте о шаблоны dle на нашем ресурсе бесплатно скачать фильмы c лучшего сайта

Еволюція економічної складності України: біг на місці

Структура українського експорту залишається такою ж, якою вона була 20 років тому: з великою часткою сировинних товарів. Влада повинна виявити і усунути перешкоди, які стримують інновації.

З уществует трохи факторів, більш важливих для довготривалого економічного розвитку, ніж технологічний прогрес.

Вимірювання рівня технологічного розвитку або, іншими словами, виробничих знань, які можуть бути використані для створення кращої і більш дешевої продукції, є складним завданням.

Рікардо Хаузманн і Сезар Ідальго розробляють необхідний для цього інструмент: Індекс економічної складності - the Economic Complexity Index, ECI. У цій публікації ми розглянемо, як змінювалася з часом і в порівнянні з сусідніми країнами позиція України в рейтингу ECI.

Індекс економічної складності

Творці ECI починають з припущення, що чим більшим є запас знань країни про виробничі процеси, тим більше продукції країна може створювати і тим складніше ця продукція буде.

Таким чином, різноманіття продукції, виробленої країною, може розкрити інформацію про рівень технологій - саме ця ідея втілена в ECI.

В цілому, високі значення ECI будуть у країн, які виробляють більш різноманітну продукцію або більш складні товари. Цікаві читачі можуть ознайомитися з Атласом економічної складності, щоб краще зрозуміти математику, що лежить в основі ECI.

Ідеальний показник економічної складності вимагає гігантської кількості даних, які не завжди доступні, так як необхідно знати обсяги виробництва детально класифікованих товарів і послуг у всіх країнах.

Щоб обійти цю проблему, ECI використовує дані про міжнародну торгівлю - експорт та імпорт. Головною перевагою такого підходу є те, що ця інформація доступна в деталізованому вигляді на веб-сторінці UN Comtrade і створюється на основі точних митних даних країн про імпорт-експорт.

Використання торгових даних, однак, має свої недоліки.

1. Це не ідеальний показник виробництва, оскільки деякі товари та послуги не є предметом зовнішньої торгівлі, і структура експорту країни може відрізнятися від структури виробництва в цілому.

2. ECI повністю ігнорує послуги, які складають більше 50% ВВП в більшості країн і понад 2/3 ВВП в розвинених країнах.

3. ECI використовує чотиризначну HS-класифікацію товарів. Наприклад, індекс розглядає всі товари в групі "8703: автомобілі і транспортні засоби для перевезення людей" як одні й ті ж. Однак товари в так певної групи можуть відрізнятися між собою: порівняйте українські автомобілі з німецькими.

Таким чином, ECI вимірює складність продукції, яка є предметом міжнародної торгівлі. Надалі ми будемо вважати, що цей індекс є якісним показником загального рівня технологій в країні.

Це не найгірше припущення, оскільки, як показано в Атласі, країни з вищим ECI схильні бути багатшими і рости швидше, і така залежність є міцною, навіть якщо відняти вплив якості управління та освіти.

ECI в Україні

Перший малюнок ілюструє історію показників ECI для України - пунктирна блакитна лінія - і її сусідів. Ми спостерігаємо декілька тенденцій.

По-перше, протягом двох десятиліть позиція України в рейтингу погіршувалася. По-друге, тенденції в країнах ЄС і країнах, які не входять до ЄС, відрізняються. У той час як Угорщина, Словаччина і Польща щодо поліпшили свої позиції, Україна, РФ, Білорусь і Молдова в рейтингу опустилися.

Позиції країн в рейтингу ECI

Ми можемо сегментувати експорт України по галузях і товарам, щоб зрозуміти причини погіршення вимірюваної складності української економіки. Наступний малюнок відображає структуру українського експорту в 1996-2014 роках.

У 2014 році значну частину українського експорту становили метали, мінеральні ресурси, продукти рослинного походження та продукти харчування, що навіть перевищує частку цих галузей у 1996 році - близько 70%. Очікувано, в середньому ці галузі входять в число найменш складних за показником ECI.

Частка більш складних галузей - машинобудування, електрообладнання, хімічна продукція, транспортні засоби - в 2014 році склала 15%, знизившись на 5% в порівнянні 1996 роком. Можна зробити висновок, що з середини 1990-х український експорт не переорієнтувався на більш складні галузі.

Структура українського експорту за галузями

Можна помітити, що групування галузей, як це зроблено на малюнку, досить грубе. У кожній галузі може бути багато "прихованих видів" товарів - виробництво могло зміститися від менш складних до більш складних товарам.

Однак якщо подивитися на більш детальну класифікацію експорту по чотиризначною HS-класифікації, стає ясно, що це не так. Суттєвого зміщення до виробництва більш складної продукції не було. Якщо зміни і були, то розміщені нижче таблиці доводять зворотне.

У цих таблицях показані частка в українському експорті та показники Індексу економічної складності за 2014 рік для деяких товарів. Як і по відношенню до країн, більш високі значення індексу для товарів означають їх більш високу складність. ECI розглядає товари як одні і ті ж в різних країнах.

Щоб зрозуміти, як інтерпретувати значення ECI за 2014 рік, слід зауважити, що значення ECI найскладнішою економіки, Японії, становило 2,20 (Україна - 0,42), чверть товарів мала ECI 2,24 і вище, половина товарів мала ECI 1 , 07 і вище, чверть найменш складних товарів мала ECI 0,43 і нижче.

Таблиці містять дані про 12 і 10 товари з найбільшими частками в експорті в 1996 році і 2014 році з їх сукупною часткою близько 50% в кожному році.

По-перше, в 2014 році спостерігається велика важливість злаків - технологічно нескладної продукції. По-друге, немає переорієнтування виробництва на більш складні товари. Так, серед виробів з металів частка напівфабрикатів зі сталі зросла в порівнянні з часткою більш складного гарячекатаного заліза.

Основні експортні товари і їх частка в експорті, 1996 рік, Україна

Основні експортні товари і їх частка в експорті, 2014 рік, Україна

Ці тенденції не вплинули б погано на позицію країни в рейтингу ECI, якби інші економіки розвивалися так само. Однак багато країн підвищили складність економік і, ймовірно, поліпшили запас виробничих знань і технологій.

Приклад - Румунія і її експортна структура. У 1996 році понад чверть румунського експорту становила текстильна галузь, інша чверть складалася з металів і мінеральних продуктів. Машини, електричне обладнання та транспортні засоби становили близько 8%.

У 2014 році частка більш складних машин і транспортного устаткування зросла до 45% за рахунок більш відсталих галузей. Це допомогло Румунії піднятися на десять позицій в рейтингу ECI з 2004 року і обійти Україну.

Тепер це одна з 30 найбільш складних економік світу. Схожу історію можна розповісти про експортне структурі Угорщини, Словаччини та Польщі - всі ці країни змінили структуру свого експорту в бік більш розвинених галузей.

З іншого боку, РФ, Білорусь і Молдова ще сильно залежать від експорту менш складних товарів. Наприклад, нафта і газ становлять 70% експорту РФ.

Галузева структура румунського експорту

наслідки

У цій публікації ми спробували розглянути загальний рівень технологій в українській економіці, виміряний Індексом економічної складності.

Українська економіка поступово відставала від країн-лідерів з точки зору економічної складності, оскільки структура експорту не змінилася в бік більш складних галузей і товарів. Хоча більш низькі значення індексу отримала ще 81 країна, тенденція розчаровує.

Автор хотів би утриматися від твердження, що гірші результати ECI прямо знижують рівень економічного добробуту в Україні. Є значно багатші, ніж Україна, країни, наприклад, Нова Зеландія і Австралія, значення ECI яких нижче, ніж в Україні.

Швидше, це треба розцінювати як підтвердження того, що в економіці існують певні проблеми, які не дозволили Україні показати такі ж високі результати, як деякі сусіди, і змінити структуру галузей.

Такі проблеми можуть не дозволити українським виробникам використовувати численні напівфабрикати з заліза для випуску трансмісійних валів і використовувати їх для виробництва складного устаткування.

Сам ECI не вказує на конкретні проблеми і не пропонує шляхів їх вирішення. Високі значення ECI не повинні бути головною метою економічної політики, оскільки це може привести до ручних маніпуляцій з деякими галузями і, як наслідок, до небажаних спотворень роботи цих галузей.

Замість цього керівництву країни потрібно зрозуміти, що саме не дозволяє бізнесу відкривати нові технологічні виробництва: нестача освіченої робочої сили, низький рівень захисту інвестицій, монополії, корупція або податкова система, гнітюча бізнес. А потім - вирішити, що можна з цим зробити.

Сергій Мелещук, аспірант (PhD candidate), Каліфорнійський університет в Берклі, voxukraine.org

Навигация по сайту
Топ читаемых новостей
Дополнительный аксессуар WasserKRAFT /Ведро/ 5L
Дополнительный аксессуар WasserKRAFT /Ведро/ 5L купить недорого В нашем интернет-магазине вы может приобрести Аксессуары по приемлемой цене. Среди многообразия предлагаемых моделей и производителей несложно

Аксессуары для iPhone 5/5S/5SE/5C оптом: доставка по РФ из Москвы
Чехлы для мобильных телефонов являются не менее востребованными аксессуарами, чем кошельки для денег, но если деньги при падении не теряют своей ценности, то чувствительная цифровая техника не всегда

Официальные аксессуары для Galaxy S7 и S7 Edge от Samsung
Наконец-то состоялась долгожданная презентация нового Galaxy S7, где были продемонстрированы новые инновационные технологии и уникальные возможности флагманского смартфона. Более детально об этом можно

10 самых нужных аксессуаров для автомобиля
Как вы думаете, какие аксессуары для автомобилей сегодня наиболее ценятся? Какие дополнительные предметы комплектации современного автомобиля имеют наибольший спрос? Рейтинг самых полезных автомобильных

Смартфон Xiaomi Redmi Note 3 Pro 16Gb Special Edition Gold
Флагманский   Redmi Note 3 Pro От мечты к реальности Серия флагманских смартфонов Redmi Note получила много одобрительных отзывов. Какая новинка есть в Redmi Note 3 Pro? Это мощный флагманский

Душевые гарнитуры Keuco, официальный сайт дилера в Москве
Keuco – сантехника, неподвластная времени. История бренда Keuco ведет свой отсчет с 1953г. Небольшой частный бизнес со штатом сотрудников чуть более 2х десятков открылся в немецком городке Хемере. Учредителями

Топ 10: лучшие аксессуары для Xbox One. Обзор
В наши дни Xbox One является достаточно распространенной консолью. Правда, стандартный, заводской сенсор Kinect вы уже не найдете. Microsoft отказалась вкладывать его в комплект к каждой консоли. Однако,

Обзор аксессуаров для смарт часов Apple Watch
Лучшие ремешки, защитные чехлы, зарядные доки и многое другое для ваших смартчасов Apple. Если вы собираетесь купить одну из моделей умных часов Apple Watch, то наверняка хотите, чтобы их дополняли какие-то

Купить аксессуары для ванной Keuco в интернет-магазине Santeh-Import.ru
На сайте нашего интернет-магазина вы можете легко и быстро выбрать аксессуары для ванной Keuco, которые будут органично дополнять санузел, оборудованный сантехникой данной германской марки. С первого

Оригинальные Британские чехлы для LG NEXUS 4 E960 по невысокой цене
Неподражаемый стиль и покрытие отменного уровня от лучших брендов. Мы уверены, насколько вы цените ваше мобильное устройство NEXUS 4 E960, поэтому мы предлагаем вам необыкновенную коллекцию Case

Бизнес новости © 2016 Мой самый лучший блог!