{ Новости Бизнеса } Все будет замечательно...
войти на сайт Бесплатно можно смотреть фильмы онлайн и не забудьте о шаблоны dle на нашем ресурсе бесплатно скачать фильмы c лучшего сайта

Zëvendësimi i një karte video në një laptop Acer

Në shumicën e rasteve, mosfunksionimet kompjuterike nuk ndryshojnë në manifestimet e tyre veçanërisht piktoreske - ose ekrani mbetet i errët në të gjitha, ose në të shfaqet dritarja blu e vdekjes famëkeqe Në shumicën e rasteve, mosfunksionimet kompjuterike nuk ndryshojnë në manifestimet e tyre veçanërisht piktoreske - ose ekrani mbetet i errët në të gjitha, ose në të shfaqet "dritarja blu e vdekjes" famëkeqe. Por ndonjëherë shfaqja është e mbushur me fjalë me një shumëllojshmëri të objekteve të ndryshme - atëherë ajo është e mbuluar me sheshe me ngjyrë, foto fillon të ndahet dhe trefishohet, imazhi thyen shiritin. E gjithë kjo, natyrisht, nuk është arsye për gëzim, sepse ka shumë të ngjarë që do t'ju duhet zëvendësimin e kartës video në laptopin Acer.

Çipi i videos mund të mos punojë menjëherë, ndodh që para se të prishet plotësisht, mund të shihni ripples të çuditshme, pamjen e vijave vertikale ose një imazh të zymtë në ekran. Në disa raste, fotografia mund të "kllohet" në disa kopje të vogla. Por pse kartela video dështon?

Shkaqet kryesore të dështimit janë dy. Acer laptop i parë mjaft shumë, kjo është një martesë fabrikë. Si rregull, fakti që diçka është e gabuar me laptopin bëhet e qartë menjëherë pas blerjes. Në këtë rast, pajisja mund të riparohet nën garanci, do të vendosë një kartë video pune. Por më shpesh ka një tjetër - nëse chip video nuk përballon mbinxehje. Rritja e temperaturës në rast përgjithësisht është e dëmshme për komponentët, por sidomos për një kartë video. Kjo situatë është provokuar nga ndotja nga pluhuri dhe papastërtitë, të cilat ndodhin kur një laptop nuk është penguar për një kohë të gjatë. Për të parandaluar një thyerje të tillë është shumë e thjeshtë. Ka mjaft kohë për të marrë laptopin për t'u pastruar tek profesionistët në një qendër shërbimi të autorizuar. Si rregull, është e mjaftueshme për të bërë profilaksinë një herë në vit (në disa raste, kur laptopët përdoren vazhdimisht në dhoma me pluhur, më shpesh) në mënyrë që të reduktohet ndjeshëm ky rrezik.

Në disa raste, mbinxehja shkaktohet nga dështimi i ventilatorit ose nga ndërprerja e funksionimit të tij. Problemi i sinjalit - ndryshimet në zhurmë. Nëse trokitjet e ftohësit, zhurma, shkakton rastin të lëkundet ose, në të kundërtën, ulet periodikisht - kjo është arsyeja për të zgjidhur problemin sa më shpejt që të jetë e mundur. Në fund të fundit, për shkak të gabimit të saj, kartela video dhe komponentët e tjerë të motherboard mund të çaktivizohen.

Në disa raste, zëvendësimi i një karte video Acer kërkohet pasi laptopi është shfrytëzuar në mënyrë të gabuar. Kjo ndodh, për shembull, kur përdoren vazhdimisht, duke mbajtur në gjunjë ose në një qilim. Kjo kontribuon në mbivendosjen e grilave të ventilimit. Lojërat me orë të gjata janë gjithashtu të dëmshme për laptopë, të cilët vendosin një ngarkesë të rëndë në procesorin, veçanërisht nëse dhoma është e nxehtë. Në këtë rast, është mirë që laptopi të ftohet cool nga koha në kohë.

Si mund të siguroheni se problemi me laptop është me të vërtetë i lidhur me kartën video? Nëse ka një monitor tjetër, lidheni atë me lidhësin DVI ose VGA të laptopit të fikur dhe aktivizoni si ekranin ashtu edhe laptopin. Nëse shfaqja e palës së tretë nuk është e njohur, atëherë klikoni mbi çelësin në rreshtin më të lartë me imazhin e monitorit. Hidhni një sy më afër figurës. Nëse nuk ka difekte të dukshme, atëherë, ka shumë të ngjarë, një problem me matricën e laptopit, dhe kartela video nuk duhet fajësuar. Por nëse monitoruesi tregon të njëjtën gjë, atëherë ekranin e laptopit, atëherë ky është një problem me kartën video. Përfundimisht përcaktoni shkakun e qendrës së shërbimit.

Nëse chip video nuk funksionon, atëherë do t'ju duhet të zëvendësoni kartën video . Nëse është diskrete, atëherë do të jetë e lehtë të zëvendësohet me një të re. Nëse është ndërtuar, atëherë do të nevojitet riparimi i komponentit. Kjo procedurë komplekse dhe e përgjegjshme do të kryhet profesionalisht në qendrën tonë të shërbimit. Ne do të zgjidhim problemin tuaj dhe do të kryejmë Acer riparimin e çdo kompleksiteti.

Por pse kartela video dështon?
Si mund të siguroheni se problemi me laptop është me të vërtetë i lidhur me kartën video?
Навигация по сайту
Топ читаемых новостей
Дополнительный аксессуар WasserKRAFT /Ведро/ 5L
Дополнительный аксессуар WasserKRAFT /Ведро/ 5L купить недорого В нашем интернет-магазине вы может приобрести Аксессуары по приемлемой цене. Среди многообразия предлагаемых моделей и производителей несложно

Аксессуары для iPhone 5/5S/5SE/5C оптом: доставка по РФ из Москвы
Чехлы для мобильных телефонов являются не менее востребованными аксессуарами, чем кошельки для денег, но если деньги при падении не теряют своей ценности, то чувствительная цифровая техника не всегда

Официальные аксессуары для Galaxy S7 и S7 Edge от Samsung
Наконец-то состоялась долгожданная презентация нового Galaxy S7, где были продемонстрированы новые инновационные технологии и уникальные возможности флагманского смартфона. Более детально об этом можно

10 самых нужных аксессуаров для автомобиля
Как вы думаете, какие аксессуары для автомобилей сегодня наиболее ценятся? Какие дополнительные предметы комплектации современного автомобиля имеют наибольший спрос? Рейтинг самых полезных автомобильных

Смартфон Xiaomi Redmi Note 3 Pro 16Gb Special Edition Gold
Флагманский   Redmi Note 3 Pro От мечты к реальности Серия флагманских смартфонов Redmi Note получила много одобрительных отзывов. Какая новинка есть в Redmi Note 3 Pro? Это мощный флагманский

Душевые гарнитуры Keuco, официальный сайт дилера в Москве
Keuco – сантехника, неподвластная времени. История бренда Keuco ведет свой отсчет с 1953г. Небольшой частный бизнес со штатом сотрудников чуть более 2х десятков открылся в немецком городке Хемере. Учредителями

Топ 10: лучшие аксессуары для Xbox One. Обзор
В наши дни Xbox One является достаточно распространенной консолью. Правда, стандартный, заводской сенсор Kinect вы уже не найдете. Microsoft отказалась вкладывать его в комплект к каждой консоли. Однако,

Обзор аксессуаров для смарт часов Apple Watch
Лучшие ремешки, защитные чехлы, зарядные доки и многое другое для ваших смартчасов Apple. Если вы собираетесь купить одну из моделей умных часов Apple Watch, то наверняка хотите, чтобы их дополняли какие-то

Купить аксессуары для ванной Keuco в интернет-магазине Santeh-Import.ru
На сайте нашего интернет-магазина вы можете легко и быстро выбрать аксессуары для ванной Keuco, которые будут органично дополнять санузел, оборудованный сантехникой данной германской марки. С первого

Оригинальные Британские чехлы для LG NEXUS 4 E960 по невысокой цене
Неподражаемый стиль и покрытие отменного уровня от лучших брендов. Мы уверены, насколько вы цените ваше мобильное устройство NEXUS 4 E960, поэтому мы предлагаем вам необыкновенную коллекцию Case

Бизнес новости © 2016 Мой самый лучший блог!